2009-02-27

Plasmoid RAMInfo KDE4.2 aplinkai


KDE4.2 aplinkoje vis pasigedau trūkstamo atminties (RAM) stebėjimo komponento. Bet kadangi taisydamas ankstesnį Am3rok įskiepį (Plasmoid) pastebėjau, kad jie palyginus nesudėtingi, tad pamėginau pats vieną pasirašyti.

Šis įskiepis kas 3 sekundes iš „/proc/meminfo“ nuskaito informaciją ir ją atvaizduoja. Ji rodo atminties (RAM ir Swap) sunaudojimą ir kiekį. Įskiepis dar toli gražu neišbaigtas. Jis dar nepakankamai gražiai išsitempia per visą ekraną ir dar nepakankamai gerai derinasi prie kitų darbastalio komponentų.

Suinstaliuoti galite taip:

~$ wget http://vmickus.googlepages.com/plasma-raminfo-0.1.tar.bz2
~$ tar xjvf plasma-raminfo-0.1.tar.bz2
~$ cdplasma-raminfo-0.1
~$ mkdir build
~$ cd build/
~$ cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=($KDEDIR) ../

(Vietoje $KDEDIR nurodote KDE4 aplinkos buvimo vietą. OpenSUSE distribucijoje: /usr/)

~$ make
~$ make install

KDE4 Plasmoid rašymas:

KDE4 plasmoid iš esmės yra paprasta. Tereikia pasirašyti C++ paveldimą klasę iš „Plasma::Applet“ klasės. O po to joje jau galite savo nuožiūra dėlioti savo komponentus. Tiesa yra apribojimas ir plasmoiduose negalima naudoti kai kurių QT4 vizualiųjų komponentų. Vietoje „QLabel“ turėsite naudoti „Plasma:Label“, vietoje QPushButton - Plasma:PushButton ir t.t. Bet prie to visai nesunku priprasti nes šie komponentai yra „giminingi“ analogiškiems QT4 komponentams. Tai matyt padaryta dėl to, kad visi darbastalio įskiepiai turėtų bendrą stilių. Jei norite, kad įskiepio informacija kas kažkiek laiko atsinaujintų į klasę įsidėkite „QTimer“ komponentą ir t.t.
Tik susidūriau viena didesne problema. Labai trūksta KDE4 techninės dokumentacijos. Nėra jokios informacijos apie plasmoidų rašymą, įvairias klases ir pan. Ko gero norint sukurti rimtesnį projektą glaudžiai susijusį su KDE4, tektų analizuoti KDE išeities (source) failus.

2009-02-11

Plasmoid Am3rok KDE4.2 aplinkai

Plasma Am3rok
Atsiradus KDE4.2 aplinkai nustojo veikti naudingas įskiepis (plasmoid) Am3rok. Šis plasmoidas skirtas valdyti Amarok 1.4 grotuvą. Tiesa yra ir kitas įskiepis „PlayWolf“, bet jis gali valdyti tik Amarok 2.0. O kadangi Amarok 2.0 dar nėra tinkamas naudoti, tad ir tas įskiepis visiškai nenaudingas. Tad teko pačiam šiek tiek pataisyti Am3rok įskiepį, kad jis sėkmingai susikompiliuotų su KDE4.2 aplinka. Teko pataisyti kelis failiukus ir rezultatas gavosi neblogas.

Suinstaliuoti galite taip:

~$ wget http://vmickus.googlepages.com/plasma-am3rok-0.4.1.tar.bz2
~$ tar xjvf plasma-am3rok-0.4.1.tar.bz2
~$ cd plasma-am3rok-0.4.1~$ mkdir build
~$ cd build/
~$ cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=($KDEDIR) ../

(Vietoje $KDEDIR nurodote KDE4 aplinkos buvimo vietą. OpenSUSE distribucijoje: /usr/)

~$ make
~$ make install

2009-02-08

Ar tai Windows 7 ar KDE4?

ZDNet Australia padarė šiokį tokį eksperimentą. Paėmė KDE4 aplinką ir ją praeiviams pristatė kaip busimąją Windows 7. Praeivių reakcija man sukėlė šypseną. Na nenoriu čia daugiau pats diskutuoti, geriau patys pasižiūrėkite:
 
Kaip manote ar tik ne Windows dominavimo rinkoje priežastis, tai tik jos gerai ir stipriai išreklamuotas vardas?
O gal tie patys vartotojai būtų reagavę lygiai taip pat jei aplinka būtų pristatyta iškart kaip Linux KDE4?

2009-02-06

Greitas nuotraukų sumažinimas Linux konsolėje

Jau gan senokai naudoju savo paties pasirašytą Linux konsolės skriptą. Jo paskirtis sumažinti nuotraukų ar kitų *.html paveikslėlių dydį taip, kad paveikslėlis tilptų į monitoriaus rėmus (mano atveju 1280x1024). Esmė ta, kad fotografuotos nuotraukos labai daug užima (4 - 6MB), sumažinus jas iki kelių šimtų KB, tas pačias nuotraukas žymiai lengviau jas perkelti į interneto tarnybas, be to su jomis žymiai lengviau susitvarko peržiūros programos. O pats lengviausias būdas sumažinti nuotraukos užimamą vietą, tai sumažinti jos dydį.

Pats skriptas atrodo taip:

#!/bin/bash
for file in *.jpg;
do
resolution=$(identify $file | awk '{ print $3}');
width=$(echo $resolution | awk -F"x" '{print $1}');
height=$(echo $resolution | awk -F"x" '{print $2}');
if [ "$width" -gt "1280" ] || [ "$height" -gt "1024" ]; then
if [ "$width" -ge "$height" ]; then
convert $file -resize 1280x "resized-$file";
else
convert $file -resize x1024 "resized-$file";
fi
echo "$file $width x $height";
# rm "$file";
fi
done
 
Patį skriptą nukopijuokite į tuščią tekstinį failą. Galite jį pavadinti „convertphoto“ pavadinimu. Tada suteikite vykdomąsias teises failui „chmod +x convertphoto“. Ir kad būtų paprasčiau naudotis, galite jį perkelti į /usr/bin katalogą. Tada tereikės pereiti konsolėje į nuotraukos katalogą ir paleisti „convertphoto“ komandą.

Jei norite, kad senosios nuotraukos būtų ištrintos, atkomentuokite „rm "$file";“.
Jei nepatinka būsimi nustatyti nuotraukų dydžiai, skripte visus skaičiukus vietoje 1280 ir 1024 pasikeiskite savais.

Beje skriptui yra būtinas ImageMagick programų rinkinys, bet šis ko gero standartiškai būna visose Linux distribucijose. Bet jei nebūtų susiinstaliuokite.

2009-02-03

KDE 4.2

Jau gal kiek ir pavėluotai, bet nusprendžiau parašyti apie neseniai pasirodžiusią Linux grafinės aplinkos versiją KDE 4.2. Juolab, kad anksčiau nelabai buvo tam laiko.

Galutinė KDE 4.2 versija pasirodė sausio 27 dieną. T.y. lygiai prieš savaitę, bet aš ją pradėjau naudoti žymiai anksčiau, lyg tais nuo pirmosios KDE 4.2 beta versijos. Tad dabar galiu puikiai įvertinti visus pasikeitimus.

Ši KDE versija jau nebeturi esminių pakeitimų, kaip tai buvo KDE 4.0 ir KDE 4.1. Bet užtat joje atsirado labai daug naujų patobulinimų. Tų patobulinimų tiek daug, kad net ko gero sudėtinga būtų juos visus išvardinti, juos galima rasti vos ne kiekvienoje  KDE programoje. Tad galiu išvardinti tik pastebėtus, pačius svarbiausius.

Svarbiausi pakeitimai:

  • Google Gadgets palaikymas. Nuo šiol niekas iš KDE4 aplinkos vartotojų negalės skųstis įskiepių (plasmoid) trūkumu. Vien Google jų turi kelis tūkstančius. Dar negalima pamiršti to, kad ir pati KDE aplinka turi daug naujų savų įskiepių. 
  • Naujas failų kopijavimo būsenos langas. Kai kopijuojate failus, ekrano apačioje iššoka ikona, ją paspaudę matysite kiek liko ir kokia sparta kopijuojamas failas. Tai labai patogu nes ekrane nebe atsiranda nereikalingų langų. Šią idėja gana seniai pasiūlė vienas lietuvis. Būtų šaunu, kad ateityje ji būtų įgyvendinta galutinai. 
  • Patobulintas KHTML interneto puslapių varikliukas. Dabar jis veikia nepalyginamai sparčiau. Nors dar vis tiek, kol kas Firefox nepaveja. Bet užtat dabar galima žymiai sparčiau naudotis Akregator RSS skaitytuvu. Taip pat ir Acid3 testą gana neblogai atlieka:
  • Keičiant darbastalio stilių, keičiasi ir pagrindinių darbastalio elementų išvaizda. Anksčiau pagrindinis programų meniu, kalendorius ir pagrindiniai įskiepiai pasižymėjo bjauria standartine išvaizda. Dabar tų pačių elementų išvaizda priklauso nuo pasirinkto darbastalio stiliaus:
  • Ikonų dydžio slankiklis failų tvarkyklės „dolphin“ dešiniajame apatiniame kampe. Jau tampa, kaip ir standartu, tokį slankiklį patalpinti kiekvienos programos dešiniajame apatiniame kampe. Tokį jau turi OpenOffice, MS Office, Lotus Symphony, Gwenview ir aibė kitų programų. Bet tenka pripažinti, kad tai išties patogu.
  • Iššokantis failų informacijos langelis „dolphin“ failų tvarkyklėje. Ši funkcija atgal sugrąžinta iš KDE3 aplinkos. Tereikia užvesti pelę ant failo ir bus pateikta viso to failo informacija.
  • Greitesnis aplinkos veikimas. Tikrai lengva pastebėti, kad KDE 4 su kiekviena naujai pasirodžiusia versija veikia vis sparčiau. Nesu tikras, bet taip atrodo, kad dabartine KDE 4.2 sparta aplenkė senąją KDE 3.5.

Pagrindiniai pastebėti trūkumai:

Taip pat pastebėjau ir keletą svarbių KDE4 aplinkos trūkumų. Kai kurie egzistuoja nuo pat KDE4 atsiradimo, kai kurie atsirado tik su KDE 4.2.
  • Yra problemų Google Gadgets veikime. Kartais Google įskiepis neparsisiunčia iš interneto iš pirmo karto. Atjungus kompiuteryje internetą, stipriai padidėja procesoriaus apkrovos ir sustoja kai kurių įskiepių veikimas. 
  • Apgailėtinas KDE4 pagrindinių nuostatų (systemsettings) langas. Tame lange kažką surasti ir konfigūruoti beviltiška. Nuostatos išdėliotos bet kaip praktiškai jokių kategorijų, aprašymų ir t.t.
  • Neveikia „Print Screen“ mygtukas. Su KDE 4.1 veikė, o su 4.2 jau nebe. Nežinau ar tai KDE4, ar OpenSUSE kaltė. Tikiuosi, kad greitai bus išleistas pataisytas paketas. 

Keletas vaizdų:

O taip atrodo mano dabartiniai kompiuterių darbastaliai: